Statystyki – Czy ogrzewanie na podczerwień się opłaca?

Czy ogrzewanie na podczerwień się opłaca?

Dynamiczny rozwój sektora budownictwa energooszczędnego sprawił, że coraz więcej inwestorów indywidualnych dostrzega, iż tradycyjne hydrauliczne systemy grzewcze oparte o piece i grzejniki czy ogrzewanie podłogowe, są znacznie mniej efektywne i zdecydowanie bardziej kosztowne, zarówno na etapie inwestycji, jak i późniejszego użytkowania, od źródeł ciepła wykorzystujących energię elektryczną jak folie grzewcze na podczerwień.

Wiele osób uważa jednak, że ogrzewanie elektryczne jest drogie. Rzeczywiście było drogie w czasach, gdy w budownictwie wykorzystywano tradycyjne grzejniki i konwektory ścienne ogrzewające pomieszczenia na zasadzie konwekcji, a 1kW gazu kosztował jedynie 10% ceny prądu. Aktualnie dzięki, rozwojowi elektroniki, bezprzewodowej transmisji danych, nanotechnologii, zaawansowanych materiałów konstrukcyjnych oraz za sprawą znacznego wzrostu cen paliw – ogrzewanie na podczerwień jest tańsze od innych systemów grzewczych dostępnych na rynku. 

Ogrzewanie na podczerwień znajduje się obecnie w czołówce systemów grzewczych, biorąc pod uwagę wszystkie koszty: inwestycyjne, eksploatacji i serwisowe. Trzeba pamiętać, że montaż tego typu ogrzewania nie wymaga drogich instalacji, dodatkowych pomieszczeń na piec oraz drogiej konserwacji.

Dzięki wykluczeniu gwałtownej cyrkulacji powietrza temperatura w całym pomieszczeniu jest wyrównana, a różnica temperatur między warstwami powietrza nie przekracza 2°C. Pozwala to na ograniczenie zapotrzebowania energetycznego do 20% w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi.

Klasyczne ogrzewanie konwekcyjne:

Innowacyjne ogrzewanie powierzchniowe na podczerwień:

Prognozy dla rynku

Maty grzewcze wykorzystujące promieniowanie podczerwieni charakteryzują się niższym zużyciem energii w porównaniu do mat elektrycznych lub tradycyjnego ogrzewania podłogowego wykorzystującego wężownice z cieczą grzewczą. Sam montaż folii jest szybki, prosty, nie wymaga drogich i skomplikowanych instalacji oraz wykazuje brak ingerencji w budynek. Elementy instalacji ogrzewania na podczerwień charakteryzują się również bardzo długą żywotnością.

Maty grzewcze kupuje się tylko raz. Nie ma żadnych innych kosztów poza rachunkiem za prąd, a co najważniejsze można łatwo je zasilać prądem z baterii słonecznych. Wtedy ogrzewanie może stać się jeszcze tańsze, a często niemal darmowe.

* Szacowane koszty dla domu o powierzchni 150 m2, Dom 50kWh/rok 150 m2 x 50 kWh/m2 = 7500 kWh rocznie x 0,45 zł/kWh (średnia z taryfy dziennej i nocnej) zł = 3375 zł. Okres grzewczy 6 miesięcy = 562 zł miesięcznie.

Ogrzewanie matami na podczerwień może być tańsze niż jakimkolwiek innym źródłem ciepła, również w starszych domach o gorszych parametrach termoizolacyjnych.

Ogrzewanie powierzchniowe na podczerwień to przyszłość — coraz większe możliwości i coraz mniejsze wydatki.