Izraelska giełda udostępniła z początkiem tego tygodnia indeks dedykowany dla przedsiębiorstw działających w branży konopnej. Ma to na celu intensyfikację rozwoju handlu w tym sektorze.

Izrael od lat zajmuje wysokie miejsce w czołówce państw, które poświęcają dużą część swoich zasobów na badania nad zastosowaniem i skutecznością konopi. Eksport medycznej marihuany, który umożliwił w tym roku Izrael swoim rodzimym producentom ma przynieść milionowe korzyści państwu.

Zgodnie z tym co podała do publicznej wiadomości giełda, indeks dedykowany jest dla dziewięciu obecnie notowanych firm, zajmujących się „głownie badaniami, uprawą, sprzedażą lub produkcją i marketingiem medycznych produktów z konopi indyjskich”. Zdaniem Giełdy Papierów Wartościowych w Tel Awiwie nowy indeks „jest przydatny m.in. do wskazywania zmian trendów w kapitalizacji rynkowej swoich spółek oraz jako punkt odniesienia dla aktywnych funduszy inwestycyjnych oferujących ekspozycję na ten wschodzący i rozwijający się sektor, TASE zdecydował się na uruchomienie indeksu.”

Indeks TA-Cannabis ma niską kapitalizację rynkową na poziomie 1,7 miliarda szekli (ok. 529 milionów dolarów).

Więcej o indeksie na stronie Tel Avive Stock Exchange

„The Tel-Aviv Stock Exchange Launches the TA-Cannabis Index” https://info.tase.co.il/Eng/about_tase/news/2020/Pages/PR_20201228_1.aspx