Podczerwień – nazywana energią życia wykorzystywana jest w lecznictwie. Leczymy się podczerwienią nawet nieświadomie, gdy przykładamy dłoń na bolące miejsce, czy zasłaniając oczy. Leczenie dłońmi, które emitują właśnie promieniowanie na podczerwień, jest stosowane od wieków przez indyjskich joginów. Pozytywny wpływ promieniowania podczerwonego był również szeroko wykorzystywany już 3000 lat temu przez chińską medycynę naturalną. 

Co to są promienie podczerwone?

Promieniowanie podczerwone odkrył w roku 1800 William Herschel, który badał spektrum słoneczne. Za pomocą dokładnego termometru stwierdził, że „najwyżej wyskoczyła” w miejscach za czerwonym kolorem, gdzie oko ludzkie nie widzi już niczego. Poprawnie wywnioskował, że odkrył obszar nowego niewidzialnego promieniowania, które nazwał promieniowaniem cieplnym z powodów jego oddziaływania – promieniowanie podczerwone w miejscu jego absorpcji powoduje rozgrzanie tkanki, co wywołuje wrażenie ciepła.

Naukowo, promieniowanie podczerwone (IR) nazywane jest promieniowaniem elekromagnetycznym o długości fali od 760nm do 1mm. Są trzy rodzaje podczerwieni: 

  • typ A – podczerwień bliska o długości 760–1400 nm, 
  • typ B – podczerwień średnia o długości 1400–3000 nm, oraz
  • typ C – podczerwień daleka o długości 3000 nm–1 mm.

IR wchodzi w skład promieniowania emitowanego przez słońce, wraz 
z promieniowaniem ultrafioletowym, a także światłem widzialnym. Ponadto promieniowanie podczerwone emituje każde ciało fizyczne, które ma temperaturę wyższą od zera bezwzględnego. Im wyższa temperatura przedmiotu, tym krótsza długość fali i wyższa emitowana moc źródła ciepła.

Właściwości lecznicze podczerwieni

Podczerwień posiada właściwości biosymulacyjne i zdrowotne, stąd jej zastosowanie w przypadku bólów mięśniowych, leczenia kontuzji i stanów zapalnych oraz płytkich zaburzeń krążenia. Z jej pomocą moża leczyć takie schorzenia jak: choroby skóry, mięści, rwa kulszowa, wysokie ciśnienie krwi, stres, zmęczenie, reumatyzm, ból głowy, artretyzm, bezsenność, przeziębienia. 

Energia podczerwieni korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, układ oddechowy, gospodarkę wodno-elektrolitową, czynność wydzielniczą nerek i wielu innych gruczołów. Poza tym obniża napięcie mięśni, zmniejsza pobudliwość nerwową oraz wrażliwość receptorową, przez co działa uspokajająco i przeciwbólowo

Podczerwień a piękna i zdrowa skóra

Promieniowanie podczerwone oczyszcza skórę i tkanki podskórne z toksyn i likwiduje cellulit. Korzystanie z podczerwieni działa zdrowotnie nie tylko na skórę, ale również znacznie przyśpiesza przemianę materii, wspomagając tym samym odchudzanie. 

Podczerwień stymuluje również produkcję kolagenu, odpowiadającego w naszym organizmie za piękną i jędrną skórę. Otwiera pory oraz przyśpiesza krążenie krwi, co powoduje szybsze wchłonięcie preparatów kosmetycznych nałożonych na skórę, zwiększając ich skuteczność i wspomagając wnikanie do skóry substancji czynnych. Skóra zyskuje zdrowy koloryt, staje się gładka i aksamitna. 

Ogrzewanie na podczerwień przyjazne alergikom

Ogrzewanie podczerwone nie narusza powietrza, redukując w ten sposób jego cyrkulację w pomieszczeniu.

Kwestia ta może okazać się szczególnie atrakcyjna dla osób uczulonych na kurz – ogrzewanie podczerwone nie porusza firankami, nie podrywa kurzu z podłogi i co najważniejsze, samo w sobie nie stanowi siedliska roztoczy i bakterii (osiadających się na tradycyjnych grzejnikach).

Ponieważ ogrzewanie na podczerwień nagrzewa ściany, a temperatura powietrza jest niższa o 2°C niższa niż otoczenia, to w tak ogrzewanych pomieszczeniach nie ma problemu z wilgocią i grzybami pleśniowymi, dla których nie ma sprzyjającego środowiska do rozwoju, tak jak ma to miejsce w przypadku ogrzewań konwekcyjnych.

Co z teoriami na temat szkodliwości podczerwieni? 

W technice grzewczej mamy do czynienia z daleką podczerwienią w zakresie temperaturowym od 5° do 100°C, czyli promieniowaniem, które łatwo pochłaniają cząstki wody, z których z kolei w większości składa się ciało człowieka – to aż 70%. To właśnie dlatego tak szybko i skutecznie odczuwamy skutki cieplne, bez szkodliwego wpływu na zdrowie.

Dzięki odpowiednim testom prowadzonym przez producentów przed dopuszczeniem paneli grzewczych do sprzedaży, moc generowana przez promienniki nie jest wysoka, a wartość promieniowania elektromagnetycznego na tyle niewielka, że nie zaburza naturalnego rytmu pracy organizmu człowieka.

Istnieją oczywiście szkodliwe dla człowieka długości fal podczerwieni – mowa tu głównie o podczerwieni bliskiej (zakres 0,8−2,5 μm). Jest to promieniowanie, które w określonych dawkach może być szkodliwe. Przykładem jest np. temperatura rozgrzanego żeliwa w odlewniach, które może nawet uszkodzić rogówkę poprzez poparzenie, także konieczne jest noszenie ochronnych masek.

Tego typu podczerwieni nie stosuje się w panelach bądź matach grzewczych, gdyż nie wytrzymalibyśmy takiej temperatury zbyt długo. Do osiągnięcia tak zwanej „temperatury komfortu” stosuje się więc bezpieczne rozwiązania w oparciu o podczerwień daleką.

Promieniowanie podczerwone, to po prostu ciepło, bez którego nie byłoby życia na Ziemi.