Zgodnie z danymi Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, 77% hoteli miejskich oraz 45% mieszczących się poza miastami, deklarowało bardzo niskie zainteresowanie rezerwacjami sięgające ok. 20% posiadanych miejsc. W tak zagmatwanym sezonie turystycznym nie pomogła również obniżka cen którą ogłosiło ponad 60% ośrodków. Jak się okazuje, kiepska sytuacja na rynku hotelarskim w Polsce stanowi nie lada gratkę dla zagranicznych inwestorów. Grupy kapitałowe i fundusze inwestycyjne chętnie inwestują w Polskie ośrodki wykupując je za tokeny. Polski Holding Hotelowy nie pozostaje obojętny i ochoczo zagarnia ośrodki niegdyś należące do PGE, PGNiG i KGHM jak donosi portal money.pl.

Sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, Marcin Mączyński zaznacza, że mimo problemów w branży hotelarskiej nie odnotowano bankructw oraz zajęć komorniczych. W zachowaniu płynności finansowych pomogły np. tarcze rządowe.

„Nie ma dnia, bym nie dostawał telefonów od przedstawicieli inwestorów zagranicznych oraz pośredników z pytaniem, czy nie wiem czegoś o hotelach do przejęcia” – przyznaje Marcin Mączyński.

Niepewna sytuacja zmusiła jednak pięciu właścicieli ośrodków do ich sprzedaży inwestorom którzy chętnie nabyli je za tokeny. W sprzedaży czterech z nich pomogła kancelaria KHG. Maciej Grzegorczyk radca prawny z ww. kancelarii sprawował pieczę nad całym procesem który obejmował 4 obiekty o wartości od 15 do 75 mln złotych. Kolejne cztery obiekty czekają na finalizację procesu sprzedaży.

„Nie tak łatwo jest teraz sprzedać niedochodowy obiekt. Na polskim rynku brakuje kapitału inwestycyjnego. Tokenizacja hotelu pozwala na zdobycie tych środków. Polski hotelarz otrzymuje ustaloną przez nas gotówkę pochodzącą od wielu drobnych inwestorów zagranicznych, którzy stają się nowymi właścicielami obiektu. Dla niektórych polskich hotelarzy to wybawienie z kłopotów” – wyjaśnia Maciej Grzegorczyk w wypowiedzi dla portalu money.pl.

Na przełomie kilku ostatnich lat prężnie rozwija się również Polski Holding Hotelowy, który stał się konkurencją dla Orbisu. W tym czasie czterokrotnie zwiększył on swoją wartość.

„Hotele. Szykują się zmiany na polskim rynku hoteli” https://www.money.pl/gospodarka/hotele-szykuja-sie-zmiany-na-polskim-rynku-hoteli-6552907013822081a.html