Circle to jeden z emitentów stablecoinów za pośrednictwem którego Wenezuela, a konkretnie opozycja partii rządzącej pod przywództwem Juana Guaido otrzyma pomoc finansową, która trafić ma m.in. do pracowników służby zdrowia. Sytuacja gospodarcza Wenezueli bezustannie jest w krytycznym stanie. Polityka Nicolasa Maduro doprowadziła w kraju do hiperinflacji która „pożera” pensje pracujących obywateli, w tym również zatrudnionych w sektorze opieki zdrowotnej.

Circle w swoim oficjalnym komunikacie, opisała tą ideę jako pierwszą na świecie uruchomioną przy wsparciu rządu inicjatywę wykorzystującą stablecoiny do pomocy międzynarodowej.

„Na początku tego roku Circle stanęło przed istotnym i ważnym wyzwaniem – czy moglibyśmy pomóc prawowitemu wybranemu rządowi Wenezueli w dystrybucji rozpaczliwie potrzebnej pomocy pracownikom medycznym w Wenezueli, którzy walczyli z koronawirusem, cierpiąc z powodu skutków hiperinflacji, międzynarodowej izolacji i sankcje oraz załamanie gospodarcze z powodu katastrofalnej polityki Nicolása Maduro i rozrzutnego drukowania pieniędzy. Zaopatrzenie medyczne i sprzęt są rzadkie, ponieważ rynek importu / eksportu został zniszczony przez kontrolę waluty i kapitału. Płace pracowników służby zdrowia szybko wyparowują z powodu hiperinflacji, a teraz lekarze głodują i nie mogą wykonywać swojej pracy. Rezultatem jest sytuacja, w której pacjenci również umierają z głodu, co prowadzi do obniżenia odporności, braku leczenia i śmierci.” – czytamy w komunikacie.

Prezydent-elekt Juan Guaido i amerykańska firma fintech Airtm przy pełnej współpracy z rządem USA uruchomili system wypłat niezbędnej pomocy, który wykorzystuje możliwości jakie daje USDC. Jak? Środki które będą przekazane na pomoc Wenezuelczykom będą przelane na konto rządu Guaido w banku USA, po czym prezydent-elekt będzie mógł wymienić te środki na stablecoina USDC. Po wygenerowaniu USDC środki trafią na platformę płatności denominowanej w dolarach połączonej z bankami i blockchainem, która obsługuje cyfrowe płatności w dolarach – Airtm. Po otrzymaniu USDC na swój portfel Airtm, środki przesłane będą na konto wenezuelskich pracowników służby zdrowia jako AirUSD, po czym będzie można je wysłać na swoje lokalne konto lub innemu użytkownikowi.

Innowacyjna inicjatywa dzięki swojej infrastrukturze ominie skrajne kontrole i ekstremalne stawki za przelewy na konta bankowe które zostały narzucone przez reżim Maduro. Transakcje kryptograficzne wolne są od tego rodzaju inwigilacji rządu.

Zdaniem Amnesty International, liczba zachorowań na COVID-19 w Wenezueli jest zaniżona, ponadto organizacja otrzymuje również doniesienia o aresztowaniach pracowników służby zdrowia za mówienie o niebezpiecznych praktykach lekarskich jakie mają miejsce już od początku wybuchu pandemii. Liczba wyspecjalizowanych pracowników medycznych stale maleje, duża część z nich uciekła z kraju w ostatnich latach, tych którzy zostali czekają głodowe pensje które wynoszą od 4 do 18 USD miesięcznie. Fałszywe kursy walutowe narzucone bankom sprawiają, że te stają się bezużyteczne do przetwarzania darowizn i przekazów pieniężnych. Jedyną nadzieją staje się technologia blockchain która umożliwi przekazanie środków. Możliwości jakie dają nam kryptowaluty są nieocenione, inicjatywa której jesteśmy świadkami pokazuje potencjał kryptografii. Nie wpływa ona jedynie na sposób czy prędkość przemieszczania się środków, lecz daje uciemiężonym dyktaturą ludziom wolność zawierania transakcji finansowych.

„Chociaż może to być pierwszy raz, bez wątpienia nie będzie to ostatni, ponieważ globalne stablecoiny mocno wkraczają na światową scenę jako podstawowa infrastruktura w przyszłości międzynarodowego systemu walutowego.”

czytamy w komunikacie Circle

Źródło: „Circle Partners with Bolivarian Republic of Venezuela and Airtm to Deliver Aid to Venezuelans Using USDC” https://www.circle.com/blog/circle-partners-with-bolivarian-republic-of-venezuela-and-airtm-to-deliver-aid-to-venezuelans-using-usdc