Zgodnie z najnowszym raportem Organizacji Narodów Zjednoczonychkraj ten jest również największym na świecie producentem legalnej marihuany. Jak stwierdził Międzynarodowy Organ Kontroli Środków Odurzających (INCB) w 2016 r. w Wielkiej Brytanii wyprodukowano 95 ton marihuany do użytku medycznego i naukowego, co stanowi 44,9% światowej produkcji.

Wielka Brytania jest również największym eksporterem tego leku – w 2016 roku wyeksportowano 2,1 tony, co stanowi około 70 procent wszystkich leków na świecie.

Rekreacyjne używanie konopi jest nielegalne w Wielkiej Brytanii, ale w ostatnich latach obserwuje się rosnące zainteresowanie ich używaniem do celów leczniczych.

Szereg grup wsparcia wezwało rząd do zezwolenia na stosowanie konopi w leczeniu.

Grupa ds. reformy polityki antynarkotykowej Transform skrytykowała rząd za to, że jest producentem masowym, a jednocześnie „konsekwentnie odmawia zezwolenia na stosowanie medycznej marihuany w Wielkiej Brytanii na podstawie tego, że nie ma ona „żadnej wartości terapeutycznej”.”

Steve Rolles, starszy analityk ds. polityki antynarkotykowej, powiedział: „To skandaliczne i niedopuszczalne, aby rząd brytyjski utrzymywał, że marihuana nie ma zastosowań medycznych, a jednocześnie udzielał licencji na największą na świecie zatwierdzoną przez rząd produkcję i rynek eksportowy tej substancji. Pacjenci brytyjscy są albo pozbawieni legalnego dostępu i niepotrzebnie cierpiący, albo zmuszeni do kupowania marihuany z rynku przestępczego.

Kraje posiadające odpowiedni dostęp do medycznej marihuany nie mają tego problemu, ponieważ znormalizowane produkty z marihuany znajdują się w rękach lekarzy i farmaceutów. Wywodzi się to z raportu stwierdzającego, że nielegalny rynek konopi indyjskich w Wielkiej Brytanii jest zdominowany przez „skunksa” o dużej sile działania, a słabsze odmiany tego narkotyku zostały wyparte.”

Badanie przeprowadzone przez londyńskich badaczy King’s College wykazało, że odmiany o dużej sile działania stanowiły 94% konfiskat dokonywanych przez policję w 2016 roku. Było to pierwsze kompleksowe, szeroko zakrojone badanie siły działania konopi indyjskich, publikowane w Wielkiej Brytanii od prawie 10 lat.